PLMA Leadership
including Designated Member Organization Representatives

PLMA Executive Committee


Officers (2023-2025):

Richard Barone, Oracle

Board Chair
Richard Barone
Oracle

Read Richard's Bio
Robin Maslowski, Guidehouse

Board Vice Chair
Robin Maslowski
Guidehouse

Read Robin's Bio
Troy Eichenberger, Tennessee Valley Authority

Treasurer
Troy Eichenberger
TVA

Read Troy's Bio
Ruth Kiselewich, ICF

Secretary
Ruth Kiselewich

ICF

Read Ruth's Bio

Executive Committee (2022-2024):

Olivia Patterson

Olivia Patterson
Opinion Dynamics

Allison Hamilton, National Rural Electric Cooperative Association

Allison Hamilton
National Rural Electric Cooperative Association

Jenny Roehm, Schneider Electric

Jenny Roehm
Schneider Electric

Justin Chamberlain, CPS Energy

Justin Chamberlain
CPS Energy

Jon Hilowitz, Orange and Rockland Utilities

Jon Hilowitz
Orange and Rockland Utilities

Kari Binley, ecobee

Kari Binley
ecobee

Eamonn Urey, SRP

Eamonn Urey
Salt River Project

Eric Van Orden, Virtual Peaker

Eric Van Orden
Energy Swytch


Planning Group Co-Chairs:

49th PLMA Conference Planning Group

Kati Harper, Portland General Electric

Kati Harper
Portland General Electric

Jenny Roehm, Schneider Electric

Jenny Roehm
Schneider Electric

Jordan Folks, Opinion Dynamics

Jordan Folks
Opinion Dynamics

 

Awards Program Planning Group

Kevin Knight, Baltimore Gas & Electric

Kevin Knight
Baltimore Gas & Electric

Peter Bergeron, CPower

Peter Bergeron
CPower

Meg Campbell, Guidehouse

Meg Campbell
Guidehouse

 

Education Planning Group

Paul Wassink, National Grid

Paul Wassink
National Grid

Kati Harper, Portland General Electric

Kati Harper
Portland General Electric

   

PLMA Fiscal Committee

Richard Barone, Oracle

Richard Barone
Oracle

Ruth Kiselewich, ICF

Ruth Kiselewich
ICF

 
Allison Hamilton, National Rural Electric Cooperative Association

Allison Hamilton
National Rural Electric Cooperative Association

Troy Eichenberger, Tennessee Valley Authority

Troy Eichenberger
Tennessee Valley Authority

   

Thought Leadership Group

Jenny Roehm, Schneider Electric

Jenny Roehm
Schneider Electric

Mark Martinez, Southern California Edison

Mark Martinez
Southern California Edison

   

Affinity Group Co-Chairs:

Women in Demand Management

Denise Munoz, Commonwealth Edison

Denise Munoz
ComEd

Erica Keating, SCE

Erica Keating
Southern California Edison

Michaela Lewin, Uplight

Michaela Lewin
Uplight

 

Interest Group Co-Chairs:

Commercial and Industrial Load Flexibility

Vasudha Lathey

Vasudha Lathey
Olivine

Andy Taylor, Duke Energy

Andy Taylor
Duke Energy

Tom Roberts

Tom Roberts
IGS Energy

Bruce Brazis, Arizona Public Service

Bruce Brazis
Arizona Public Service

Connected Devices

Derek Kirchner, TRC Companies

Derek Kirchner
TRC Companies

Vanessa Richter, Oracle Opower

Vanessa Richter
Oracle Opower

   

Customer Engagement

Rebekah Grant, Baltimore Gas & Electric

Rebekah Grant
Baltimore Gas & Electric

Ana Villarreal, Commonwealth Edison

Ana Villarreal
Commonwealth Edison

Leigh Winterbottom, ICF

Leigh Winterbottom
ICF

Lenore Zeuthen, Independent Consultant

Lenore Zeuthen
Independent Consultant

Electric Transportation

Katie Parkinson

Katie Parkinson
Rolling Energy Resources

Nick Bengston

Nick Bengtson
EnergyHub

Kessie Avsekova

Kessie Avseikova
Opinion Dynamics

Meghan Jennings, Rappahannock Co-op

Meghan Jennings
Rappahannock Electric Coop

Global Load Management

Michael Brown, Berkshire Hathaway, NV Energy

Michael Brown
Berkshire Hathaway, NV Energy

Scott Coe, GridOptimize

Scott Coe
GridOptimize

Ross Malme, Malme Energy Consulting

Ross Malme
Kitu Systems

Jon Hilowitz, Orange and Rockland Utilities

Jon Hilowitz
Orange and Rockland Utilities

Retail Pricing

Maria Kretzing, Bidgely

Maria Kretzing
Bidgely

Christopher Gallo, Consolidated Edison

Christopher Gallo
Consolidated Edison

Jordan Folks, Opinion Dynamics

Jordan Folks
Opinion Dynamics

 

Board of Directors:

Chris Johnson, ADM Associates

Chris Johnson
ADM Associates

Tyrra Adams, AESC

Tyrra Adams
AESC

Kari Gehrke, Alliant Energy

Kari Gehrke
Alliant Energy

Jeffrey Berg, Ameren

Jeffrey Berg
Ameren

Corey Hawkey, American Municipal Power

Corey Hawkey
American Municipal Power

Maggie Buffum, Applied Energy Group

Maggie Buffum
Applied Energy Group

Catherine Streibig, APTIM

Catherine Streibig
APTIM

Bruce Brazis, Arizona Public Service

Bruce Brazis
Arizona Public Service

Ray Pustinger, Armada Power

Ray Pustinger
Armada Power

Feliz Ventura, Ava Community Energy

Feliz Ventura
Ava Community Energy

Paul Gray, Avangrid

Paul Gray
Avangrid

Kevin Knight, Baltimore Gas & Electric

Kevin Knight
Baltimore Gas & Electric

Blake Scherer, Benton PUD

Blake Scherer
Benton PUD

Michael Brown, Berkshire Hathaway, NV Energy

Michael Brown
Berkshire Hathaway, NV Energy

Maria Kretzing, Bidgely

Maria Kretzing
Bidgely

Frank Brown, Bonneville Power Administration

Frank Brown
Bonneville Power Administration

Sanem Sergici, The Brattle Group

Sanem Sergici
The Brattle Group

Patrick Burns, BrightLine Group

Patrick Burns
BrightLine Group

Beth Crouchet, Budderfly

Beth Crouchet
Budderfly

Terry Fry, Cadmus Group

Terry Fry
Cadmus Group

Jill Powers, California ISO

Jill Powers
California ISO

Julien Gattaciecca, Calpine Community Energy

Julien Gattaciecca
Calpine Community Energy

Marwa Chowdhury, Central Hudson Gas & Electric

Marwa Chowdhury
Central Hudson Gas & Electric

Andrew Grassell, Chelan County PUD

Andrew Grassell
Chelan County PUD

Judd Moritz, Choice Digital Corp

Judd Moritz
Choice Digital Corp

Mark Foreman, CLEAResult

Mark Foreman
CLEAResult

Denise Munoz, Commonwealth Edison

Denise Munoz
Commonwealth Edison

Gerrianna Cohen, Con Edison

Gerrianna Cohen
Con Edison

Mark Rupnik, Connected Energy

Mark Rupnik
Connected Energy

Amanda Day, Consumers Energy Company

Amanda Day
Consumers Energy Company

Essie Snell, Copper Labs

Essie Snell
Copper Labs

Peter Bergeron, CPower

Peter Bergeron
CPower

Justin Chamberlain, CPS Energy

Justin Chamberlain
CPS Energy

Andrew Grinalds, Critical Loop

Andrew Grinalds
Critical Loop

Greg Flege, Dairyland Power Cooperative

Greg Flege
Dairyland Power Cooperative

Josh Bode, Demand Side Analytics

Josh Bode
Demand Side Analytics

Thomas Lee, Derapi

Thomas Lee
Derapi

Brady McNall, DNV

Brady McNall
DNV

Keegan Farrell, DTE Energy

Keegan Farrell
DTE Energy

Andy Taylor, Duke Energy

Andy Taylor
Duke Energy

Clint Noack, Duquesne Light Company

Clint Noack
Duquesne Light Company

Michael Hartnack, E Source

Michael Hartnack
E Source

Ryan Brager, Eaton

Ryan Brager
Eaton

Kari Binley, ecobee

Kari Binley
ecobee

J.T. Thompson, Edge Zero

J.T. Thompson
Edge Zero

Eddie Ortiz, Edison Electric Institute

Eddie Ortiz
Edison Electric Institute

Courtney Blodgett, Edo

Courtney Blodgett
Edo

Paul Danehy, EFI

Paul Danehy
EFI

Sarah Chatterjee, Electric Power Engineers

Sarah Chatterjee
Electric Power Engineers

Peter Holzaepfel, Enel X

Peter Holzaepfel
Enel X

Christine Riker, Energy Solutions

Christine Riker
Energy Solutions

Sanjay Pai, EnergyHub

Sanjay Pai
EnergyHub

Nicole Ricouard, Enersponse

Nicole Ricouard
Enersponse

Joshua Warmack, Enervision

Joshua Warmack
Enervision

Caroline Cenci, Entergy

Caroline Cenci
Entergy

Edwin Hornquist, EPRI

Edwin Hornquist
EPRI

Kevin Brannan, Evergy

Kevin Brannan
Evergy

Amy Findlay, Eversource

Amy Findlay
Eversource

John Powers, Elexity

John Powers
Elexity

Bradley Cobb, EY

Bradley Cobb
EY

FlexCharging

Brian Grunkemeyer
FlexCharging

Fernando Prieto

Fernando Prieto
FPL

Steve Kulzer, Franklin Energy

Steve Kulzer
Franklin Energy

Rich Hasselman, GDS Associates

Rich Hasselman
GDS Associates

Kellyann Lamb, GE Digital

Kellyann Lamb
GE Digital

Caleb Bicknell, Generac Grid Services

Caleb Bicknell
Generac Grid Services

Vince Faherty, Google (Nest)

Vince Faherty
Google (Nest)

Brad Langley, GridX

Brad Langley
GridX

Robin Maslowski, Guidehouse

Robin Maslowski
Guidehouse

Aaron Gold

Aaron Gold
Honeywell Smart Energy

Michelle Lynch, Hoosier Energy

Michelle Lynch
Hoosier Energy

Ruth Kiselewich, ICF

Ruth Kiselewich
ICF

Mindi Shodeen, Idaho Power

Mindi Shodeen
Idaho Power

Brandon Childers, IGS Energy

Brandon Childers
IGS Energy

Heather Riggle, Indiana Michigan Power

Heather Riggle
Indiana Michigan Power

Jennice Holtom, IPKeys Power Partners

Jennice Holtom
IPKeys Power Partners

Nick Tumilowicz

Nick Tumilowicz
Itron

Tony Reynolds, JEA

Tony Reynolds
JEA

Samuel Goda, Kaluza

Samuel Goda
Kaluza

Austin Chambers, Kitu Systems

Austin Chambers
Kitu Systems

Tom Breare, Kraken

Tom Breare
Kraken

Corey Bentine, Leap Energy

Corey Bentine
Leap Energy

AJ Howard, Linden Clean Energy

AJ Howard
Linden Clean Energy

John Arnaud, Lumin

John Arnaud
Lumin

Tomas Weaver, Lunar Energy

Tomas Weaver
Lunar Energy

Zach Billings, Madison Gas and Electric

Zach Billings
Madison Gas and Electric

Doug McGowen, Memphis Light, Gas and Water

Doug McGowen
Memphis Light, Gas and Water

Jeff Ihnen, Michaels Energy

Jeff Ihnen
Michaels Energy

Mark Smit, Mysa

Mark Smit
Mysa

Mike Smith, National Grid

Michael Smith
National Grid

Andrew Cummings

Andrew Cummings
New Braunfels Utilities

Keith Barrett, Newfoundland Power

Keith Barrett
Newfoundland Power

Shannon Anderson, Nissan Group of North America

Shannon Anderson
Nissan Group of North America

Jim Musilek, North Carolina Electric Membership Corporation

Jim Musilek
North Carolina Electric Membership Corporation

Peter Kelly-Detwiler, NorthBridge Energy Partners

Peter Kelly-Detwiler
NorthBridge Energy Partners

Brenda Hunt, Northwest Energy Efficiency Alliance

Brenda Hunt
Northwest Energy Efficiency Alliance

Tracy Alexander, NRG

Tracy Alexander
NRG

Haixiao Huang, NW Natural

Haixiao Huang
NW Natural

Linda Stevens, OATI

Linda Stevens
OATI

Alex Schoch, Octopus Energy

Alex Schoch
Octopus Energy

Beth Reid, Olivine

Beth Reid
Olivine

Garry Jones, Oncor Electric Delivery

Garry Jones
Oncor Electric Delivery

Rolf Bienert, OpenADR Alliance

Rolf Bienert
OpenADR Alliance

Olivia Patterson, Opinion Dynamics

Olivia Patterson
Opinion Dynamics

Steve Mannhard, Optiwatt

Steve Mannhard
Optiwatt

Richard Barone, Oracle

Richard Barone
Oracle

Jon Hilowitz, Orange and Rockland Utilities

Jon Hilowitz
Orange and Rockland Utilities

Wendy Brummer, Pacific Gas & Electric

Wendy Brummer
Pacific Gas & Electric

Philip Tucker, Panasonic Smart Mobility Office

Philip Tucker
Panasonic Smart Mobility Office

Christine Measamer, Pepco Holdings

Christine Measamer
Pepco Holdings, an Exelon Company

Alex Ghanem, Piclo

Alex Ghanem
Piclo

Kati Harper, Portland General Electric

Kati Harper
Portland General Electric

Nonette Surbaugh, Public Service Company of Oklahoma

Nonette Surbaugh
Public Service Company of Oklahoma

Jeff Tripp, Puget Sound Energy

Jeff Tripp
Puget Sound Energy

Bianca Sloma, Qmerit

Bianca Sloma
Qmerit

Bill Richardson, Rainforest Automation

Bill Richardson
Rainforest Automation

Meghan Jennings, Rappahannock Electric Cooperative

Meghan Jennings
Rappahannock Electric Cooperative

Fred Grailer, Recurve

Fred Grailer
Recurve

Dave Oberholzer, Resideo

Dave Oberholzer
Resideo

James Jackson, Resource Innovations

James Jackson
Resource Innovations

Elaine Wheatley, Rhythmos

Elaine Wheatley
Rhythmos

Mark Dyson, RMI

Mark Dyson
RMI

Charlie Buck, Sacramento Municipal Utility District

Charlie Buck
Sacramento Municipal Utility District

Eamonn Urey, Salt River Project

Eamonn Urey
Salt River Project

Rachel Hommel, San Diego Community Power

Rachel Hommel
San Diego Community Power

Brad Mantz, San Diego Gas & Electric

Brad Mantz
San Diego Gas & Electric

Ashley Millwood, Santee Cooper

Ashley Millwood
Santee Cooper

Jenny Roehm, Schneider Electric

Jenny Roehm
Schneider Electric

Bill O'Connor, Scope Services

Bill O'Connor
Scope Services

Kristen Hawkins, Sense

Kristen Hawkins
Sense

Therese Miranda-Blackney, Shifted Energy

Therese Miranda-Blackney
Shifted Energy

Sylvain Mayer, Sinopé Technologies

Sylvain Mayer
Sinopé Technologies

SkyCentrics


SkyCentrics

Suzanne Frew, Snohomish County PUD

Suzanne Frew
Snohomish County PUD

Erica Keating, Southern California Edison

Erica Keating
Southern California Edison

Darren Hanway, Southern California Gas Company

Darren Hanway
Southern California Gas Company

Ross Beppler, Georgia Power Company

Ross Beppler
Southern Company

Alex Pratt, Span

Alex Pratt
Span

Tyler Ogden, Sunnova Energy

Tyler Ogden
Sunnova Energy

Jeremy Stewart, Tacoma Power

Jeremy Stewart
Tacoma Power

Troy Eichenberger, Tennessee Valley Authority

Troy Eichenberger
Tennessee Valley Authority

Jonathan Hoechst, Tetra Tech

Jonathan Hoechst
Tetra Tech

Joel Schofield, Threshold

Joel Schofield
Threshold

Tom Hines, Tierra Resource Consultants

Tom Hines
Tierra Resource Consultants

Derek Kirchner, TRC Companies

Derek Kirchner
TRC Companies

Laree St. Onge, Trico Electric Cooperative

Laree St. Onge
Trico Electric Cooperative

Carol DeLillo, Tucson Electric Power

Carol DeLillo
Tucson Electric Power

Andrew Crawford, Turlock Irrigation District

Andrew Crawford
Turlock Irrigation District

Orly Hasidim, Universal Devices

Orly Hasidim
Universal Devices

Sam Hartnett, Uplight

Sam Hartnett
Uplight

Mike Smith

Mike Smith
Utility Load Management Exchange

Mike Burke, UtilityAPI

Mike Burke
UtilityAPI

Kirsten Millar, Virtual Peaker

Kirsten Millar
Virtual Peaker

Jarrod Maddox, Vistra Corp

Jarrod Maddox
Vistra Corp

Lauren Schuettler, Wabash Valley Power Alliance

Lauren Schuettler
Wabash Valley Power Alliance

Brad Davids, WeaveGrid

Brad Davids
WeaveGrid

Meredith Uniacke, West Monroe Partners

Meredith Uniacke
West Monroe Partners

Lee Hamilton

Lee Hamilton
Xcel Energy


At-Large Directors (2023-2025)

Matt Carlson, Aquanta

Matt Carlson
Aquanta

Santosh Veda, Dominion Energy

Santosh Veda
Dominion Energy

Allison Hamilton, National Rural Electric Cooperative Association

Allison Hamilton
National Rural Electric Cooperative Association

Katie Parkinson

Katie Parkinson
Rolling Energy Resources

Gary Smith, Sagewell

Gary Smith
Sagewell


At-Large Representatives

Kristin Riggins, Advanced Energy

Kristin Riggins
Advanced Energy

Jen Szaro, AESP

Jen Szaro
AESP

Alex Hofmann

Alex Hofmann
American Public Power Association

Eric Bell, Apex Analytics

Eric Bell
Apex Analytics

Matt Carlson, Aquanta

Matt Carlson
Aquanta

Ross Tomlin, Austin Energy

Ross Tomlin
Austin Energy

Christy Intihar, BC Hydro

Christy Intihar
BC Hydro

Michael Ohlsen, City of Tallahassee Utilities

Michael Ohlsen
City of Tallahassee Utilities

Brian Callnan, Community Power Coalition of New Hampshire

Brian Callnan
Community Power Coalition of New Hampshire

Corey Wheat, Copeland

Corey Wheat
Copeland

Santosh Veda, Dominion Energy

Santosh Veda
Dominion Energy

Nicolas Bernier, Dunsky Energy

Nicolas Bernier
Dunsky Energy

Jake Marin, Efficiency Vermont

Jake Marin
Efficiency Vermont

Kate Merson, ev.energy

Kate Merson
ev.energy

Melissa Chan, Fermata Energy

Melissa Chan
Fermata Energy

Edward Miller, FirstEnergy

Edward Miller
FirstEnergy

Tiana Driaza, Gainesville Regional Utilities

Tiana Driaza
Gainesville Regional Utilities

Scott Coe, GridOptimize

Scott Coe
GridOptimize

Antoine Cinq-Mars, Hydro Quebec

Antoine Cinq-Mars
Hydro Quebec

Ari Rapport, IBACOS

Ari Rapport
IBACOS

Jes Rivas, Illume Advising

Jes Rivas
Illume Advising

Lenore Zeuthen, Independent Consultant

Lenore Zeuthen
Independent Consultant

Alexandra Brandner, Integral Analytics

Alexandra Brandner
Integral Analytics

Christy Queen, Jackson EMC

Christy Queen
Jackson EMC

Ali Fattahi, Johns Hopkins University

Ali Fattahi
Johns Hopkins University

Elizabeth Stuart, Lawrence Berkeley National Laboratory

Elizabeth Stuart
Lawrence Berkeley National Laboratory

Karyn Scanlon, Manitoba Hydro

Karyn Scanlon
Manitoba Hydro

David England, Manitowoc Public Utilities

David England
Manitowoc Public Utilities

Anya Petersen, National Renewable Energy Laboratory (NREL)

Anya Petersen
National Renewable Energy Laboratory (NREL)

Allison Hamilton, National Rural Electric Cooperative Association

Allison Hamilton
National Rural Electric Cooperative Association

Trisha Caruso, National Rural Utilities
Cooperative Finance Corporation

Trisha Caruso
National Rural Utilities Cooperative Finance Corporation

Eddie Eames, NTC

Eddie Eames
NTC

Tan Tonge, Oglethorpe Power Corporation

Tan Tonge
Oglethorpe Power Corporation

Theresa Drexler, Otter Tail Power Company

Theresa Drexler
Otter Tail Power Company

Brian Kurtz, PSEG Long Island

Brian Kurtz
PSEG Long Island

Katie Parkinson

Katie Parkinson
Rolling Energy Resources

Gary Smith, Sagewell

Gary Smith
Sagewell

Madeline Kostic, Seattle City Light

Madeline Kostic
Seattle City Light

Courtney Galatioto, Smart Electric Power Alliance

Courtney Galatioto
Smart Electric Power Alliance

Carolyn Glanton, Sonoma Clean Power

Carolyn Glanton
Sonoma Clean Power

Sarah Delisle, Swell Energy

Sarah Delisle
Swell Energy

Savanna Goveas, SWTCH

Savanna Goveas
SWTCH

Catherine Crowfoot, Tri-State Generation and Transmission

Catherine Crowfoot
Tri-State Generation & Transmission

Mike Mazzola, University of North Carolina at Charlotte

Mike Mazzola
University of North Carolina at Charlotte

William Marin, Verdant Associates

William Marin
Verdant Associates


Staff

Richard Phillip, PLMA

Richard Philip
Executive Director
(317) 691-8443
[email protected]

Judy Knight, PLMA

Judy Knight
Chief Development Officer
(404) 771-1122
[email protected]

Monica Hammond

Monica Hammond
Operations Director
[email protected]

Sandy Humenik

Sandra Humenik
Sponsorship Manager
[email protected]

 
Kisha Gresham

Kisha Gresham
Registration Manager
[email protected]

Nick Philip

Nick Philip
Operations and Member
Services Coordinator

Kim Adams

Kim Adams
Webmaster
[email protected]